Sunday, August 7
Location: Reception at Lisb'On Hostel
15:00    Reception
18:00    Welcome drinks
20:00    Dinner

Monday, August 8 --- Introduction
  9:30    Introductory Comments (Gilles Laurent, Mate Lengyel, Christian Machens)
10:15    Gilles Laurent
11:00    Coffee Break
11:30    Christian Machens
12:15    Mate Lengyel
13:00    Lunch
15:00    Presentations of Projects:
              Alberto Bernacchia, Claudia Clopath, Pedro Goncalves, Jakob Macke & Balasz Ujfalussy
17:00    Discussion of Projects
19:00    Dinner

Tuesday, August 9 --- Physical Constraints on Computing
  9:30    Simon Laughlin: How constraints shape function and design.
11:00    Coffee Break
11:30    Gilles Laurent: Bridging Marr's levels of analysis
13:00    Lunch
15:00    Discussion of Projects
17:00     Assignment of Projects
19:00    Dinner


Wednesday, August 10 --- Neural Circuits & Synaptic Plasticity
  9:30   Claudia Clopath: Modelling the emergence of functional micro circuits         
  Tom Mrscic-Flogel: Organisation of local and long-range connectivity in cortical circuits
11:00    Coffee Break
11:30    Claudia Clopath: Modelling the emergence of functional micro circuits         
  Tom Mrsic-Flogel: Circuit motifs for computation in visual cortex
13:00    Lunch
15:00    Project Work
19:00    Dinner

Thursday, August 11 --- Neural Circuits & Single Neuron Computation
  9:30    Peter Latham:  Biophysics of neurons and synapses
               Michael Haeusser:  Principles of synaptic integration in single neurons
11:00     Coffee Break
11:30     Peter Latham:  Requiem for the spike
               Michael Haeusser:  Interactions between single neurons and networks
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Friday, August 12 --- Associative Memory & Hippocampus
 9:30     Alessandro Treves: The dentate gyrus in evolution and in brain computation.
  Karel Jezek:  Physiology of spatial memory and navigation
11:00     Coffee Break
11:30     Alessandro Treves: Orthogonalizing memories in CA3
   Karel Jezek:  Physiology of spatial memory and navigation
15:00     Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Saturday, August 13

Lisbon Tour
Boat trip on the river, including dinner

Sunday, August 14
 Sintra Tour

Monday, August 15 --- Biophysics & Emergent Circuit properties
 9:30    Alain Destexhe:  Biophysical aspects of stochastic neuraldynamics, from single cells to populations
11:00    Coffee Break
11:30    Project Discussion
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Tuesday, August 16 --- Balanced Networks & Efficient Population Coding
  9:30    Sophie Deneve:  Efficient coding  
              Christian Machens:  Variability in neural responses  
11:00    Coffee Break
11:30    Sophie Deneve: Efficient coding with spikes  
              Christian Machens:  Learning efficient representations and computations with spikes
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Wednesday, August 17 --- Neural Coding & Receptive Fields

  9:30    Maneesh Sahani: Neural Coding
               Jennifer Linden: Examples from the Auditory System
11:00    Coffee Break
11:30    Jennifer Linden: How Good Are Linear Models?
              Maneesh Sahani: Beyond Linear Models
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Thursday, August 18 --- Map Formation & Self-Organization in V1
  9:30    Matthias Kaschube
              David Fitzpatrick:   The cellular and synaptic architecture of the cortical transform
 11:00    Coffee Break
11:30    Matthias Kaschube
              David Fitzpatrick:  Building the cortical circuits for sight
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Friday, August 19 --- The Basis of Vision & Bayesian Vision

  9:30    Mate Lengyel:  Bayesian models of perception and learning
11:00    Coffee Break
11:30    Project Discussion
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials by Mate Lengyel: Bayes and biophysics
19:00    Dinner

Saturday, August 20
9:00 - 13:00 Surf Course/Beach

Sunday, August 21
Free Day

Monday, August 22 --- Connectomics

  9:30    Moritz Helmstaedter
               Dmitri Chklovskii
11:00    Coffee Break
11:30    Moritz Helmstaedter
              Dmitri Chklovskii
13:00    Lunch
15:00    Project Work / optional tutorials
19:00    Dinner

Tuesday, August 23 --- Reinforcement Learning & Optimal Control
  9:30    Yael Niv:  Neural reinforcement learning: how we learn to predict the future
11:00    Coffee Break
11:30    Peter Dayan: Neural reinforcement learning: From prediction to action   
13:00    Lunch
15:00    Daniel Wolpert: Sensorimotor control and learning
19:00    Dinner

Wednesday, August 24 --- Population Coding & Hierarchical Processing in Vision
  9:30    Andreas Tolias:   Structure, function and computations of cortical microcircuits

             Matthias Bethge:  Neural models of natural task behavior

11:00    Coffee Break
11:30    Andreas Tolias: Structure, function and computations of cortical microcircuits
              Matthias Bethge:  Neural models of natural task behavior
13:00    Lunch
15:00    Zhaoping Li: Three stages of vision: encoding, selection, and decoding.         
19:00    Dinner

Thursday, August 25
Project Work

Friday, August 26
Project Presentations

Saturday, August 27

Departure