Program

Sunday, August 6
15:00   Reception
18:00   Welcome drinks
20:00   Dinner

Monday, August 7 --- Introduction and Single Neuron Dynamics
 9:30   Introductory Comments (Gilles Laurent, Christian Machens, Jackob Macke)
11:00   Coffee Break
11:30   Astrid Prinz: Biophysical Models of Single Neurons
13:00   Lunch
15:00   Tutorials and Exercises
17:00   Introduction to Projects
19:00   Dinner

Tuesday, August 8 --- Statistical analysis of neural data
 9:30   Byron Yu & Jackob Macke: Analysing multi-cell recordings
11:00   Coffee Break
13:00   Lunch
15:00   Tutorials and Exercises
19:00   Dinner

Wednesday, August 9 --- Network dynamics
 9:30   Tatjana Tchumatchenko & Julijana Gjorgjieva: Theory of network dynamics
11:00   Coffee Break
13:00   Lunch
15:00   Tutorials and Exercises
19:00   Dinner

Thursday, August 10 --- Normative models:
 9:30   Mate Lengyel: Bayesian models of perception and neural computation
11:00   Coffee Break
13:00   Lunch
15:00   Tutorials and Exercises
19:00   Dinner

Friday, August 11 --- Physical Constraints on Computing
 9:30   Simon Laughlin:  How constrains shape function and design
11:00   Coffee Break
11:30   Gilles Laurent: Bridging Marr's levels of analysis
13:00   Lunch
15:00   Discussion of Projects
17:00   Assignments of Projects
19:00   Dinner

Saturday, August 12
 Lisbon Tour
 Boat trip on the river, including dinner

Sunday, August 13
 Sintra Tour

Monday, August 14 --- Sensory coding and receptive fields
 9:30   Maneesh Sahani: Neural Coding
             Jennifer Linden: Examples from the Auditory System
11:00   Coffee Break
11:30   Maneesh Sahani:How Good are Linear Models
             Jennifer Linden: Beyond Linear Models
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Tuesday, August 15 --- Spatial Coding and Memory
 9:30   Thanos Siapas & Andreas Herz
11:00   Coffee Break
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Wednesday, August 16 --- Vision
 9:30   Andreas Tolias: Structure, function and computation of cortical microcircuits
11:00   Coffee Break
11:30   Zhaoping Li: Three stages of vision: encoding, selection, decoding
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Thursday, August 17 --- Neural Circuits and Synaptic Plasticity
 9:30   Claudia Clopath: Modelling the emergence of functional microcircuits
11:00   Coffee Break
11:30    Tom Mrsic-Flogel: Circuit motis for computation in visual cortex
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Friday, August 18 --- Map formation and self-organization
 9:30   Matthias Kaschube: Models of map-formation in visual cortex
11:00   Coffee Break
11:30   David Fitzpatrick: Synaptic architecture of cortical transformations
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Saturday, August 19
9:00 - 13:00 Surf Course/Beach

Sunday, August 20
Free Day

Monday, August 21 --- Balanced Networks and Efficient Population Coding
 9:30   Sophie Deneve: Efficient coding with spikes
11:00   Coffee Break
11:30   Christian Machens Computations in balanced networks
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Tuesday, August 22 --- Dendritic Computations & Birdsong Production
 9:30   Michael Häusser: Principles of synaptic integration in singles neurons
11:00   Coffee Break
11:30   Richard Hahnloser
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Wednesday, August 23 --- Reinforcement Learning
 9:30   Anne Collins 
11:00   Coffee Break
11:30   Joe Paton
13:00   Lunch
15:00   Project Work / Tutorials
19:00   Dinner

Thursday, August 24
Project Work

Friday, August 25
Project Presentations
Farewell Party

Saturday, August 26
Departure