program

Sunday, August 7

Location: Reception at Lisb'On Hostel

15:00 Reception

18:00 Welcome drinks

20:00 Dinner

Monday, August 8 --- Introduction

9:30 Introductory Comments (Gilles Laurent, Mate Lengyel, Christian Machens)

10:15 Gilles Laurent

11:00 Coffee Break

11:30 Christian Machens

12:15 Mate Lengyel

13:00 Lunch

15:00 Presentations of Projects:

Alberto Bernacchia, Claudia Clopath, Pedro Goncalves, Jakob Macke & Balasz Ujfalussy

17:00 Discussion of Projects

19:00 Dinner

Tuesday, August 9 --- Physical Constraints on Computing

9:30 Simon Laughlin: How constraints shape function and design.

11:00 Coffee Break

11:30 Gilles Laurent: Bridging Marr's levels of analysis

13:00 Lunch

15:00 Discussion of Projects

17:00 Assignment of Projects

19:00 Dinner

Wednesday, August 10 --- Neural Circuits & Synaptic Plasticity

9:30 Claudia Clopath: Modelling the emergence of functional micro circuits

Tom Mrscic-Flogel: Organisation of local and long-range connectivity in cortical circuits

11:00 Coffee Break

11:30 Claudia Clopath: Modelling the emergence of functional micro circuits

Tom Mrsic-Flogel: Circuit motifs for computation in visual cortex

13:00 Lunch

15:00 Project Work

19:00 Dinner

Thursday, August 11 --- Neural Circuits & Single Neuron Computation

9:30 Peter Latham: Biophysics of neurons and synapses

Michael Haeusser: Principles of synaptic integration in single neurons

11:00 Coffee Break

11:30 Peter Latham: Requiem for the spike

Michael Haeusser: Interactions between single neurons and networks

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Friday, August 12 --- Associative Memory & Hippocampus

9:30 Alessandro Treves: The dentate gyrus in evolution and in brain computation.

Karel Jezek: Physiology of spatial memory and navigation

11:00 Coffee Break

11:30 Alessandro Treves: Orthogonalizing memories in CA3

Karel Jezek: Physiology of spatial memory and navigation

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Saturday, August 13

Lisbon Tour

Boat trip on the river, including dinner

Sunday, August 14

Sintra Tour

Monday, August 15 --- Biophysics & Emergent Circuit properties

9:30 Alain Destexhe: Biophysical aspects of stochastic neuraldynamics, from single cells to populations

11:00 Coffee Break

11:30 Project Discussion

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Tuesday, August 16 --- Balanced Networks & Efficient Population Coding

9:30 Sophie Deneve: Efficient coding

Christian Machens: Variability in neural responses

11:00 Coffee Break

11:30 Sophie Deneve: Efficient coding with spikes

Christian Machens: Learning efficient representations and computations with spikes

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Wednesday, August 17 --- Neural Coding & Receptive Fields

9:30 Maneesh Sahani: Neural Coding

Jennifer Linden: Examples from the Auditory System

11:00 Coffee Break

11:30 Jennifer Linden: How Good Are Linear Models?

Maneesh Sahani: Beyond Linear Models

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Thursday, August 18 --- Map Formation & Self-Organization in V1

9:30 Matthias Kaschube

David Fitzpatrick: The cellular and synaptic architecture of the cortical transform

11:00 Coffee Break

11:30 Matthias Kaschube

David Fitzpatrick: Building the cortical circuits for sight

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Friday, August 19 --- The Basis of Vision & Bayesian Vision

9:30 Mate Lengyel: Bayesian models of perception and learning

11:00 Coffee Break

11:30 Project Discussion

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials by Mate Lengyel: Bayes and biophysics

19:00 Dinner

Saturday, August 20

9:00 - 13:00 Surf Course/Beach

Sunday, August 21

Free Day

Monday, August 22 --- Connectomics

9:30 Moritz Helmstaedter

Dmitri Chklovskii

11:00 Coffee Break

11:30 Moritz Helmstaedter

Dmitri Chklovskii

13:00 Lunch

15:00 Project Work / optional tutorials

19:00 Dinner

Tuesday, August 23 --- Reinforcement Learning & Optimal Control

9:30 Yael Niv: Neural reinforcement learning: how we learn to predict the future

11:00 Coffee Break

11:30 Peter Dayan: Neural reinforcement learning: From prediction to action

13:00 Lunch

15:00 Daniel Wolpert: Sensorimotor control and learning

19:00 Dinner

Wednesday, August 24 --- Population Coding & Hierarchical Processing in Vision

9:30 Andreas Tolias: Structure, function and computations of cortical microcircuits

Matthias Bethge: Neural models of natural task behavior

11:00 Coffee Break

11:30 Andreas Tolias: Structure, function and computations of cortical microcircuits

Matthias Bethge: Neural models of natural task behavior

13:00 Lunch

15:00 Zhaoping Li: Three stages of vision: encoding, selection, and decoding.

19:00 Dinner

Thursday, August 25

Project Work

Friday, August 26

Project Presentations

Saturday, August 27

Departure